Jasne blond włosy są trudne w pielęgnacji. Cienkie, kruche i łamliwe, po częstych zabiegach farbowania i rozjaśniania lubią się podkręcać, plątać czy nawet wypadać. Generalnie włosy blond często są podobne do tzw. siana, brakuje im blasku, gładkości i sprężystości. Właściciele włosów blond narzekają również na rozdwojone końcówki, elektryzowanie i trudności w utrzymaniu włosów w dobrej kondycji. Można powiedzieć, że bardzo suche blond włosy to prawdziwa zmora blondynek. Mimo to nie rezygnują z koloru blond włosów, ponieważ jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej popularnych barw i nigdy nie przestanie być popularny. Jak dbać o blond włosy, by cieszyć się ich pięknymi kolorami i dobrą kondycją? Dowiesz się wszystkiego na ten temat w dalszej części tego artykułu. Zapraszamy!

Charakterystyka rozjaśnianych i naturalnych włosów blond

Skandynawowie mogą cieszyć się naturalnie jasnymi blond włosami. Polki, które w większości również są blondynkami, zupełnie mają inny odcień od szwedzkich czy norweskich włosów, tzw. mysi blond. Nie jest to bardzo popularny kolor i jest uważany za nieatrakcyjny. Dlatego często farbujemy lub rozjaśniamy naturalne włosy w kolorze mysiego blond, aby uzyskać lepszy upragniony odcień.

Włosy blond są zwykle cieńsze i słabsze niż włosy czarne. Co ciekawe, jest ich naturalnie więcej. Niestety nie jest to widoczne, ponieważ cienkie blond włosy nie mogą zapewnić takiej samej objętości fryzury, jak grube czarne włosy. Blondynki muszą także zmierzyć się z tym, że ich włosy się łatwo plączą i podatne są na uszkodzenia mechaniczne. Włosy blond szybko tracą wilgoć, przez co stają się suche, łamliwe i puszące się. To także włosy wysokoporowate, które szybko reagują na czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy wysoka temperatura.

Jak pielęgnować blond włosy?

Blond włosy nigdy nie wychodzą z mody, przyciągają uwagę, wizualnie odmładzają i kojarzą się z wakacjami. Naturalnych blondynek jest jednak niewiele – wyjątkowo jasne blondynki pojawiają się głównie w Skandynawii. Dlatego nic dziwnego, że tak wiele kobiet rozjaśnia i farbuje włosy. Dodatkowo w internecie często wyszukiwanymi frazami są: „blond włosy pielęgnacja” oraz „włosy blond farbowane pielęgnacja”. Zarówno włosy naturalne, jak i farbowane wymagają szczególnej pielęgnacji. Jak dbać o blond włosy, aby były zdrowe, piękne i lśniące? Przestrzegając poniższych zasad i zaleceń:

Delikatne mycie

Pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu zaczyna się od etapu szamponu. Niestety nadal jest to obszar bardzo zaniedbany. Wiele kobiet cały czas uważa, że ​​mycie szamponem jest czynnością wymagającą niewielkiej uwagi, a to jest wielki błąd. Ważne jest umycie włosów ciepłą wodą. Dbając o blond włosy powinniśmy tak dostosować temperaturę, aby woda nie była gorąca ani zimna. Kolejną ważną kwestią jest stosowanie szamponu – nie należy go wylewać bezpośrednio na głowę, ale na dłonie. Dopiero po lekkim rozcieńczeniu szamponu na zagłębieniach dłoni wylej go na włosy i przystąp do mycia.

Olejowanie

Aby zabezpieczyć włosy dobre odżywianie i wzmocnienie, warto wspomnieć o olejach roślinnych. Regularne olejowanie włosów blond zapewni im odpowiedni poziom nawilżenia (utrzymanie wilgoci we włosach), miękkość, gładkość i sprężystość. Starannie dobrane olejki eteryczne mogą również nadać włosom połysk, zapobiegać splątaniu i puszeniu się.

Wybierając olej do olejowania włosów blond, wybierz ten specjalnie przystosowany do włosów wysokoporowatych. Obejmują one:

  • Olej z kiełków pszenicy,
  • Olej lniany,
  • Olejek migdałowy,
  • Olej z czarnuszki,
  • Olej z pestek śliwki
  • Olej z nasion bawełny.

Najskuteczniejszym sposobem olejowania włosów jest ten na mokro lub bezpośrednio w misce z wodą.

Nawilżanie

Najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie włosów blond. Absolutnie konieczne jest stosowanie odżywki po każdym myciu i stosowanie większej ilości odżywczych masek, także raz w tygodniu. Podczas nawilżania włosów blond przestrzegaj tych samych zasad, co w przypadku włosów kręconych. Co to znaczy? Kluczem jest dobranie odpowiednich kosmetyków. Odżywki i balsamy powinny być lekkie, pozbawione silikonu, a w ich składzie powinny dominować naturalne emolienty. Ważne jest również utrzymanie równowagi PEH (białko-emolient-humektant). Nie zaleca się jednak stosowania odżywki bez spłukiwania, ponieważ spłaszczy cienkie włosy i zmniejszy ich objętość.

Suszenie, czesanie i stylizacja

Suszenie włosów blond gorącą suszarką może powodować ich osłabienie i odwodnienie. Dlatego, jeśli to możliwe, pozwól włosom wyschnąć naturalnie. Gdy konieczne jest użycie suszarki, najlepiej jest użyć tej z funkcją jonizacji. Zawsze trzymaj suszarkę w odległości około 20-30 cm od włosów. Pamiętaj też, aby mocno nie wycierać mokrych włosów ręcznikiem, tylko delikatnie odsączyć nadmiar wody.

Czesanie i stylizacja powinny być jak najdelikatniejsze. Zamiast używania ostrych pędzli i grzebieni najlepiej używać pędzli z naturalnym włosiem. Szczotka Tangle Teezer to również dobry wybór. Do stylizacji możesz użyć szczotki prostującej z jonizacją, która sprawi, że Twoje włosy będą gładsze niż klasyczne prostownice.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi to nie tylko regularne olejowanie. W tym celu użyj olejku lub specjalnego serum, aby zabezpieczyć końcówki włosów, załóż okrycie głowy (czapka z naturalnych włókien zimą, kapelusz – latem) i nałóż olej lub odżywkę na włosy przed kąpielą w basenie. Chcąc użyć do stylizacji prostownicy lub lokówki, należy również pamiętać o ochronie termicznej włosów. W tym celu warto zaopatrzyć się w kosmetyki termoodporne.

Składniki kosmetyczne, których nie lubią rozjaśniane włosy

Nadmierne ilości każdego z składników poniżej mogą powodować wysuszanie i podkręcanie Twoich włosów. Zbyt duża ilość oznacza, za duże ​​stężenie danego produktu oraz częstotliwość ich stosowania (nawet przy prawidłowej ilości).

  • Alkohol denaturowy,
  • Etanol,
  • Izopropanol,
  • Przedawkowanie ziół (z wyjątkiem śluzowatych: siemienia lnianego, lipy, prawoślazu),
  • Niektóre oleje np. kokosowy,
  • Silne środki czyszczące (SLS, SLES, ALS, ALES),
  • Żółtko jaja (zawiera zbyt dużo białka, może ocieplić odcień blond włosów),
  • Produkty o bardzo niskim pH (płyn do higieny osobistej, cytryna, ocet, sok z aloesu),
  • Produkty o wysokim pH (soda oczyszczona, wybielacz).

Składniki kosmetyczne, które uwielbiają rozjaśniane włosy

Blond włosy o wysokiej porowatości lubią emolienty (głównie oleje i silikony), które mogą tworzyć na włosach warstwę okluzyjną i zapobiegać parowaniu wody, tym samym pośrednio nawilżając włosy. Emolienty sprawiają, że włosy stają się gładkie, lśniące, lekkie i elastyczne. Warto połączyć je ze środkami nawilżającymi, które dodatkowo nawilżą włosy.

Jak dbać o naturalne blond włosy?

Wydaje się, że jeśli mamy naturalne jasne włosy, nie jest potrzebna żadna szczególna pielęgnacja. Z kolei, jeśli pofarbujemy włosy, będzie inaczej. Ale warto zdać sobie sprawę, że tak nie jest. Nasze włosy różnią się nie tylko kolorem, ale także strukturą. Dlatego naturalne blondynki rzadko lubią burze z naturalnymi kręconymi włosami – wolą włosy cienkie oraz delikatne. Dodatkowo często poszukują porad właśnie w internecie wpisując w wyszukiwarki: „włosy blond naturalne pielęgnacja”.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest zadbanie o same cebulki. Jeśli otrzymasz odpowiednie odżywienie, od początku Twoje włosy staną się zdrowe i silne, więc nie będziesz musiała już się o nie martwić. Jak można to zrobić? Warto rozważyć kilka kroków. Najpierw prawidłowe czyszczenie, a następnie właściwe odżywienie cebulki poprzez dietę. Pomocne również będzie olejowanie lub stosowanie wcierek.

Prawidłowe czyszczenie dotyczy przede wszystkim doboru łagodnych kosmetyków do skóry głowy. Warto zacząć zwracać uwagę na skład używanego przez nas szamponu. Unikajmy stosowania bardzo silnych środków. Zamiast tego przejdźmy do delikatnych rozwiązań.

Aby dobrze naolejować swoje włosy, użyj naturalnych olejków, masuj skórę głowy, a następnie załóż ręcznik i przez chwilę utrzymuj tę strukturę na głowie. Oczywiście można olejować całe włosy, a nie tylko skórę głowy. Dużo na tym skorzystają również długie włosy.

Wcierki to wyciąg ziołowy rozcieńczony wodą, które należy wcierać w skórę głowy. Najlepiej robić to za każdym razem po umyciu włosów (poczekaj, jak wyschną). Wtedy zapewnimy najlepsze odżywienie naszym cebulkom. Dodatkowo dla osób, które nie lubią bałaganu związanego z olejowaniem, idealnym rozwiązaniem są wcierki.

Jak dbać o rozjaśnione blond włosy?

Należy na początku podkreślić, że farbowanie włosów nie jest zalecane, ponieważ pielęgnacja włosów blond farbowanych jest bardzo trudna. Jednak nie każdy chce z tego zrezygnować. Jak dbać o farbowane włosy blond? Istnieją trzy sposoby rozwiązania tej sytuacji. Jeśli zdecydujemy się na klasyczną koloryzację czy rozjaśnienie, to róbmy to bezpośrednio w profesjonalnym salonie fryzjerskim, który to zadba o nasze włosy. Po zabiegach konieczne jest zastosowanie mocno odżywczych masek i koniecznie oleje, które pomogą Ci zregenerować Twoje włosy.

Drugim rozwiązaniem jest użycie roślinnych farb do włosów do naturalnego koloryzacji. Te rodzaje farb pozbawione są:

  • amoniaku,
  • parabenów,
  • silikonu,
  • formaldehydu,
  • składników pochodzenia zwierzęcego,
  • parafiny,
  • p-fenylenodiaminy.

Trzecią opcją jest naturalne rozjaśnienie Twoich włosów. Możesz tego dokonać za pośrednictwem płukanki z rumianku, maseczki z miodu i cytryny lub farbę rabarbarowej.

Podsumowanie

Pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu i utrzymanie dobrego wyglądu blond włosów wydaje się prawdziwym wyzwaniem. Warto jednak potraktować to poważnie i zrobić kilka małych kroków, aby wypracować ostrożne, przemyślane, świadome, naturalne, zdrowe i skuteczne nawyki pielęgnacyjne. Możemy z nich uzyskać piękne, miękkie, gładkie oraz lśniące blond włosy.

Blondynki zapewne wiedzą, że uzyskanie ładnego wyglądu włosów zajmuje dużo czasu. Niestety, nasze polskie blondynki mają zwykle mysi odcień, który nie jest uważany za zbyt atrakcyjny. Dlatego większość kobiet decyduje się na ich rozjaśnianie. Po pewnym czasie włosy stają się suche, matowe i cienkie. Niestety kolor też się zmienia i traci swoją intensywność. Ponadto naturalne włosy blond są genetycznie cieńsze i słabsze niż włosy ciemne, ale jest ich więcej na głowie. Jak pielęgnować blond włosy, aby zawsze dobrze wyglądały? Mamy nadzieję, że powyższe kilka zasady pozwolą Ci uzyskać Twój wymarzony odcień blond włosów i odpowiedzieć na pytanie: „włosy blond jak o nie dbać?”.