Lata 70 ubiegłego wieku kojarzą się przede wszystkim ze spodniami typu dzwony, wzorzystymi sukienkami, bujną fryzurą, jak i sterczącymi sutkami. Ekspresyjnie kolorowe makijaże to kolejny synonim kojarzący się z tą dekadą. W końcu okres ten to moment, kiedy kobiety zaczęły wręcz ekspresyjnie emanować kobiecością, a także seksualnością.

Cechy charakterystyczne posiadał makijaż w latach 70

Najważniejszą cechą makijaży w latach 70 była ich ekspresyjność. Kolory cieni były wyraziste, metaliczne i nakładane na całą powierzchnie powieki. Kolory, jakie najczęściej wybierały kobiety to odcienie niebieskiego, zieleni oraz różu. Usta podkreślano intensywnymi barwami o metalicznym bądź błyszczącym wykończeniu. Kobiety wybierały przeważnie pomadki w odcieniach pomarańczy, czerwieni czy różu. Jednak w tym samym okresie dominował także drugi, skrajnie odmienny od pierwszego trend, często decydowano się bowiem na niezwykle delikatny makijaż bądź jego brak. Niezwykle modna była wówczas także mocna opalenizna.

Makijaż lata 70 – krok po kroku

Mimo że na pozór makijaż lat 70 wydaje się skomplikowany, w rzeczywistości jest niezwykle prosty. Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować powiekę, nanosząc na nią korektor bądź specjalny primer. Przestrzeń nad załamaniem podkreśl matowym, beżowym cieniem. Następnie bardzo delikatnie rozetrzyj cień, aby powstał makijaż w stylu lat 70. Ten sam cień nanieś na dolną powiekę. Wytuszuj dokładnie rzęsy. Możesz też zdecydować się na doczepienie sztucznych rzęs na pasku. Na usta możesz nanieść zarówno delikatną, neutralną pomadkę, jak i zdecydować się na intensywny kolor, rodem z parkietu pobliskiej dyskoteki.

Makijaż lata 70 Disco

Osobne zagadnienie stanowi makijaż lat 70 w stylu Disco. Era Disco charakteryzuje się przede wszystkim żywymi i metalicznymi kolorami, najczęściej o metalicznym, błyszczącym wykończeniu. Kobiety wybierały przede wszystkim odcienie brązu, srebra, miedzi, zieleni, różu czy niebieskiego. Na usta nakładały przede wszystkim metaliczne szminki w odcieniach pomarańczy, różu i czerwieni. Warto pamiętać o tym, że makijaż powinien być przede wszystkim wielobarwny i widoczny, co nie było wcale trudne do osiągnięcia, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że cienie nakładano na całą powierzchnię powieki. Często też nakładano jednocześnie kilka kolorów na powiekę, co także wpływało na wyrazistość wykonywanego makijażu.

Makijaż oczu lata 70

Makijaż oczu w latach 70 był przede wszystkim wyrazisty i kolorowy. Decydowano się przede wszystkim na żywe intensywne kolory. Często też kobiety decydowały się na wykonanie czarnych kresek na powiekach za pomocą kredki. Rzęsy były dokładnie wytuszowane. Nie wolno zapominać jednak o fakcie, że drugim panującym wówczas trendem był obecnie tak zwany „make-up no make-up”, w wypadku którego kobiety nakładały minimalistyczny makijaż lub nie wykonywały go wcale.
Podsumowanie

Mimo istniejącego głównego trendu dekady, każda kobieta realizowała go na swój sposób. Warto pamiętać, że nadal był to okres, kiedy kosmetyki były trudno dostępne, były wręcz towarem deficytowym, jak i większość produktów w tamtym okresie. Jednak abstrahując od dostępności produktu, każda kobieta dostosowywała trendy do własnych możliwości i potrzeb, ale przede wszystkim do własnego, indywidualnego stylu. Dla przykładu, mimo panującej mody na mocno podkreślone oczy, wiele kobiet decydowało się jedynie na podkreślenie ust czerwoną, ponadczasową i zawsze modną szminką, która dodatkowo stanowi idealny dodatek do każdego stroju.